ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Открити бяха останки от голям мегалитен комплекс близо до прочутия Стоунхендж. Те бяха извадени от земята благодарение на нови техники за геофзични проучвания.
Използвайки радар, проникващ в почвата, археолозите откриха и извадиха на бял свят близо 90 каменни блока, които бяха заровени на около метър под земята в Дърингтън Уолс. Мястото се намира на по-малко от 3 км. от Стоунхендж. Археолозите вече бяха открили там наличието на кръгла праисторическа структура с диаметър около 500 м. и обиколка от 1.5 км. "До момента мислехме, че се касае само за голям насип и ров", обясни пред Би Би Си един от водещите археолози на проекта - Винсънт Гафни.
Отдолу обаче има масивен монумент, разкри той. Проектът се осъществява съвместно от университета в Бирмингъм и института "Лудвиг Болцман" във Виена. Откритата структура има формата на буквата С и датира отпреди около 4 500 г. Това я прави съвременна или дори по-ранна от Стоунхендж. Най-големите каменни блокове са с височина до 4.5 м. Според археолога Волфганг Нойбауер, който също е ръководител на проекта, монументът може да се е състоял от до 200 каменни блока. "Липсващите камъни може да са били използвани за изграждането на Стоунхендж", а оставените на място вероятно са били счупените при опитите за преместване, обясни той теорията си.
Разкопките, направени през последните години в района на Дърингтън Уолс показват съществуването на селище, където може да са живели строителите на Стоунхендж. Археолозите работят по уточняване на хронологията на тези различни мегалитни структури. Стоунхендж означава на староанглийски "изправени камъни" и е най-старият мегалитен паметник в света. Той се състои от подредени в кръг каменни блокове и един от най-известните кромлехи в света, наред с този в Бретан, Франция. Тази каменна структура е изградена около 3 000-2 300 г. пр. н. е. , но и до днес остава забулен в мистерия начинът, по който мегалитите са били транспортирани, издигнати и подредени в кръг, свързани с лятното слънцестоене.