ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Декларацията на страните членки на НАТО от срещата на върха във Вашингтон изобилства от “войнствена реторика”, а текстът в нея, който се отнася до Китай, съдържа “провокации и лъжи”. Това каза говорител на китайската мисия в Европейския съюз, цитиран от “Ройтерс”.
“Задълбочаването на стратегическото партньорство между Русия и Китай, както и техните съвместни опити да дестабилизират и прекроят базирания на правила международен ред, поражда дълбока загриженост”, се казва в текста на заключителната декларация, приета от държавните глави и правителствените ръководители на страните от Алианса във Вашингтон.
“Както всички знаем, Китай не е създателят на кризата в Украйна”, казва говорителят според изявление, разпространено от китайската мисия в ЕС. “Декларацията от срещата на върха на НАТО във Вашингтон е пропита от манталитет от Студената война и войнствена реторика, а съдържанието є, отнасящо се до Китай - с провокации, лъжи, подстрекателство и клевети”, заявява прессекретарят в отговор на репортерски въпрос.
“Основната позиция на Китай по въпроса за Украйна е насърчаване на мирни преговори и политическо уреждане на конфликта, което е широко признато и оценено от международната общност”, обяснява китайското длъжностно лице.
От документа става ясно също, че НАТО официално поема ангажимент да предостави през следващата година на Украйна военна помощ в размер на 40 милиарда евро, посочва БТА.
“Ние възнамеряваме да предоставим пакет базисна помощ в размер на най-малко 40 милиарда евро през следващата година и след това да поддържаме помощта в областта на сигурността на устойчиво равнище, така че Украйна да спечели”, се казва в комюникето, одобрено от Северноатлантическия съвет - най-висшия политически орган в НАТО.
Обещанието за 40 милиарда евро обаче не е многогодишният финансов ангажимент за подкрепа на Украйна, който генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг искаше да бъде одобрен. Догодина алиансът ще направи преглед на военната си помощ за тази страна.
Както каза служебният премиер Димитър Главчев на брифинг във Вашингтон, съюзниците ще предоставят средства пропорционално на своя брутен вътрешен продукт. Унгария обаче, която е против военната помощ за Украйна, е получила правото да не дава такава.
Лидерите от НАТО обявиха, че пътят на Украйна към членство в НАТО е “необратим”, но не посочиха конкретни срокове - Киев ще може да се присъедини към западния военен съюз, когато изпълни съответните условия и бъде постигнато съгласие между страните членки.
Извън официалната програма на срещата на върха, министрите на отбраната на България и Румъния подписаха Меморандум за разбирателство относно изграждането на Щаб на регионалното компонентно командване на специалните операции.
Щабът ще осъществява планирането, командването и управлението на Силите за специални операции на Алианса за Черноморския регион, съобщиха от министерството на отбраната.
От пресцентъра на ведомството посочват, че изграждането на щаба щяли да допринесе за усилване на възпиращия и отбранителен потенциал на Югоизточния фланг на НАТО.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва заедно с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов като част от родната делегация, ръководена от премиера Димитър Главчев.
Запрянов участва още в церемония по подписването на писма за намерение за изграждане на коридори за военна мобилност между Италия, Албания, Северна Македония и България в рамките на Паневропейски транспортен коридор №8, както и между Гърция, България и Румъния. Според ведомството те ще “способстват за повишаване на потенциала на НАТО за възпиране и отбрана и на военната мобилност”.