ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Представители на основните кредитори на Гърция пристигат днес в Атина за нови преговори по необходимия на страната нов заем. За третия спасителен пакет средства правителството на „СИРИЗА” се договори в средата на миналата година, като не спази предизборните си обещания и изцяло се съобрази с исканията на ЕС и МВФ.
Предстоящата оценка на международните институции ще е върху извършените до този момент реформи от правителството. Официалните лица от Европейската комисия, Европейската централна банка, Европейският механизъм за стабилност и Международния валутен фонд ще разговарят с представители на властта през следващата седмица. След това те ще отпътуват обратно и ще се върнат след като оценката им е готова.
Вчера финансовият министър Евклид Цакалотос заяви, че оценката трябва да е готова до края на март или края на април. Това се налага поради чувствителността на някои въпроси, като пенсионната реформа, фискалните мерки, новият приватизационен фонд и продажбата на необслужвани заеми. Кредиторите вече разгледаха подробно плановете за промени в пенсионната система, които към момента не включват редуциране на възнагражденията.
МВФ ще настоява за намаление от 15% в пенсиите, като е възможно гръцкото ляво правителство да ореже поне по-големите плащания, за да получи нужната оценка, коментира „Катимерини”. Има вероятност четирите международни институции да не одобрят предложеното увеличение от 1,5% на социалните плащания от страна на работодатели.
Други трудни теми са минималната пенсионна възраст и приемането на още фискални мерки. Атина настоява, че миналогодишният бюджет има положителен баланс и няма нужда от толкова строги икономии. Най-вероятно обаче МВФ ще се отнесе скептично и ще поиска още ограничения на разгодите през тази и следващите 2 години, пише още гръцкия вестник.


