Дафиновите листа е най-добре да се събират през ноември-декември
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Мога ли да си размножа лаврово дърво чрез семена и трудно ли е да се отгледа вкъщи?
Николинка ЖЕКОВА, Созопол
Растението е малко взискателно и може да се отглежда в северната част на жилището, въпреки че при повече светлина израства по-буен храст с повече издънки и листа. Ако искате да си го отгледате от семена, то трябва да се съберат от растения, растящи на открито, тъй като стайните не цъфтят. За засяване може да се използва всякаква почва, но важното е тя да е влаго- и въздухопроницаема.
Преди засяване семената акуратно се почистват от обвивката
и се засяват на дълбочина 2-3 см на разстояние 5-6 см едно от друго.
Оптималните срокове за сеитба и в стайни условия, и на открито са февруари-март. Сандъкът със засетите семена се държи при температура около 20 градуса. Пониците не се появяват едновременно - никнат от април до август. През първата година от живота им младите растения не се разсаждат, а се държат на добре осветено място и след като преминат студовете, може да се изнесат на въздух. Трябва да кажем, че лавровото дърво няма точно изразен период на зимен покой и расте всеки път, когато му позволят температурните условия. Но през зимата е желателно да не се допуска растеж, защото заради недостиг на светлина се изтощава. Може да се остави на остъклената веранда, като при силните студове се прибира. По този начин се създава период на принудителен покой. През пролетта на следващата година, през април, семеначетата се разсаждат. За целта целият сандък се поставя във вода. Корените внимателно се отмиват, за да не се повредят. Разсаждат се в отделни саксии с вместимост около 1 л. Желателно е да се използва същата почва както за засяване на семената.
Лавровото дърво не е взискателно към плодородието на почвата и
през първата година растението може да не се тори,
а в следващите се подхранва с обилен разтвор от комплексни торове - 3-4 пъти на сезон. Лавровото дърво не понася кисела почва, така че преди пресаждане смесвайте почвата с малко количество гасена вар (5-10 грама). Растежът и разклоняването на растението се осигуряват чрез изрязване. Резитбата се извършва в началото на лятото, като в началото на юни се режат младите филизи. След края на втората година може да започнете да прилагате дафиновите листа като подправка, като ги берете от ноември до декември, когато съдържанието на етерични масла е най-голямо.
За предпочитане е да ги използвате в сушено състояние.