Мариана Тодорова: Необходим е референдум и по въпросите за въвеждането на мажоритарния вот и възможността за преминаване към президентска република
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Освен за електронното гласуване, хората трябва да бъдат допитани и за възможността за въвеждане на мажоритарния вот 50/50, както и за това дали е дошло време за промяна в модела на държавното управление - да вървим ли към президентска република. Това заяви в ефира на радио „Дарик“ депутатът от АБВ и говорител на ПГ на Алтернатива за българско възраждане Мариана Тодорова. „Виждаме, че парламентарната власт става все по нелегитимна. Появяват се проблеми и изкривявания. Ако ние вървим към множество партии и трудно сформиране на мнозинство – това е вариантът. Да вървим към президентска република от типа, който е въведен във Франция. Ние сме и за въвеждането на смесена избирателна система, която запазва пропорционалния характер на гласуване, запазва представителността на партиите, но с възможност половината от депутатите да се избират мажоритарно. Така че, хем да има партийна подкрепа за кандидатите, хем да има и личности", зави тя.
„АБВ е категорично за въвеждането на електронното-дистанционно гласуване“, обяви още Тодорова. Според нея това ще демократизира вота, ще привлече към активност хората с модерно мислене, които са по-аполитични и ще намали значително стойността на изборния процес. По думите й, самата технология трябва и може да се изработи и усъвършенства от българските специалисти от БАН. След това да се патентова и да нареди страната ни сред световните лидери в това отношение. „Електронното гласуване също така би дало възможност на хората в неравностойно положение да гласуват. На тези, които са в по-отдалечени места, на хората, обхванати от процеса на вътрешната за страната миграция, които са също аполитични, но заради тази нова форма на гласуване, също биха се включили. Технологията ще приобщи и нашите сънародници в чужбина, които имат правото да участват в управлението на страната и да изразят своята позиция. Това е и форма ние да ги върнем към дневния ред на родината ни, да им създадем усещане за ангажираност, за отговорност, усещане за една връзка със страната. В крайна сметка българите, които живеят в чужбина, са и едни от най-крупните инвеститори в България. По различни данни между един и три милиарда евро се трансферират в страната ни от работещите наши сънародници в чужбина, които подпомагат близките си или инвестират в друго. Т.е., те подкрепят и активно стимулират българската икономика“, заяви Мариана Тодорова.
В заключение тя отговори и на въпрос, свързан с управленския мандат на районни кметове. По думите й те трябва да бъдат избирани пряко от народа, но и да станат първостепенен разпоредител с бюджетни средства и да придобият правото да кандидатстват директно по европейските програми. Това, според нея, ще им даде истински правомощия да решават независимо проблемите на малките общини и райони, които стопанисват.