ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Стотици милиони левове недофинансиране в следващите години очаква министърът на отбраната Николай Ненчев. Това става ясно от серия писмени отговори на министъра.
Според средносрочната бюджетна прогноза за тригодишен период (2016-2018 г.) само за покриване на увеличението на минималната работна заплата от 380 на 420 лв., а оттам и на заплатите в системата на Министерството на отбраната (МО ще са необходими допълнителни 58 млн. лв.
Военният министър е обобщил сметките, които армията би погълнала, ако парите, които Ненчев иска някога бъдат осигурени. За горива и за стартиране на изпълнение на проекти от Програмата за развитие на отбранителните способности 2020 ще са необходими над 50 млн. лв., които да бъдат утвърдени от правителството и над 100 млн. лв. от парламента.
През 2016 г. ще са нужни 60 млн. лв. за погасяване на задълженията на Военно-медицинска академия и още общо 40 млн. лв. за 2017 и 2018 г. 67 млн. лв. ще трябват за изпълнение на задължения на страната ни по хармонизиране на радиочестотния спектър.
В тази сума дори не са включени планираните и неосигурени за 2014 г. и 2015 г. финансови средства за изпълнение на тези дейности. За да бъде завършена дейността по изграждане на комуникационната и информационната система на Българската армия е необходимо да бъдат извършени до 2024 г. доставки и дейности, които възлизат на обща стойност 87 667 000 лв.
“Това са финансови средства за изграждане на единната стационарна комуникационна мрежа и информационна среда за осигуряване на МО и БА със съвременни електронно - съобщителни услуги, технологично съвместими със системите на НАТО и тези на страните членки на Алианса”, мотивира необходимостта от средствата Николай Ненчев.
В друг писмен отговор военният министър посочва, че за 2015 г. в Българската армия са налични 5002 тона излишни боеприпаси за утилизация. Министерство на финансите обаче е отказало да отпусне допълнителни 6,6 млн. лв. За 2016 г за заявени допълнителни средства за утилизация в размер на 2 млн. лв.
В същото време министърът на отбраната очаква чрез Програмата за структурни и функционални реформи да бъдат оптимизирани разходи за около 28 млн. лв. само за 2015 г. В същото време процентът на некомплект на военнослужещи към 01.06.2015 г. е в размер на около 14%.
Това води до загубване на способности, увеличаване на риска от инциденти с трагични последици, натовареност на останалия личен състав и е една от причините за напускане на квалифицирани специалисти.