Старите китки се подрязват в началото на пролетта
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Обикновеното мушкато и сакъзчето (т.нар. бръшлянолистно или алпийско мушкато) най-обилно цъфтят през първата година след отглеждането си от резници. При тях в следващите 2-3 години при добри грижи цъфтежът отново може да е обилен, но след това растенията трябва да се подмладят. Може да се оставят едно или две от вид или сорт за майчини, от които да се свалят резници за вкореняване.
Подрязване на мушкатото се прави едва след като презимува, в началото на пролетта (март), при подготовката на растението за изнасянето му отново навън. Тогава на старите растения се прави силна резитба, като на всяко здраво стъбло се оставят не повече от 2 до 5 пъпки (в основата на всяка листна дръжка се образува нова пъпка) и така се получават гъсти и обилно цъфтящи екземпляри. Прави се и пресаждане в нова почвена смес, съставена от добра градинска пръст, листовка, угнил оборски тор и пясък в съотношение 2:2:2:1.
На дъното на съдовете винаги се прави и добър водопропусклив слой от парченца счупена керемида и промит речен пясък. От изрязаните части на старите стъбла се правят резници, които се поставят за вкореняване (по 4 до 6 броя в саксия с влажна почва). Саксията се покрива с полиетиленов плик или прозрачен съд и се поставя на светло и слънчево място и съвсем леко почвата се овлажнява. Така за 2-3 седмици резниците се вкореняват.
Кралското мушкато, по-известно като английско или едроцветно, достига своята най-голяма красота на втората или третата година след засаждането си. Затова при него не трябва да се извършва никакво подрязване, защото цъфтежът му ще се влоши.