Накарали комика да скача през дълбока 100 метра пропаст в соцекшъна „Осмият”
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сигурно едно от най-смешните превъплъщения в киното за актьора Никола Анастасов е неговата роля във филма „Осмият” на режисьора Зако Хеския. Лентата за времето си била нестандартна и новаторска – за първи път соцкиното се обръщало към темата за антифашистката съпротива със средствата на екшъна.
Великолепният Георги Георгиев-Гец изиграл главната роля на партизанския командир, прототип на легендарния генерал Стойо Неделчев-Чочоолу. По сценария на Анастасов естествено се паднал комичен герой – бръснар, който отива в Балкана по случайност и тръгва по партизанските пътеки с вратовръзка и бомбе. Хумористичният образ бил толкова неадекватен на обстановката, че пишман партизанинът се подвизавал във филма с прозвището Чаплин. На всичкото отгоре героят на Анастасов бил подложен на другарски подозрения в предателство и изял в Балкана няколко шамара. По режисьорско хрумване в една от сцените комикът трябвало да прескочи през зейналата около 100-метрова пропаст. Звездата на „Сатирата”, който страдал от аерофобия, категорично отказал да го направи и за снимките извикали каскадьор.
Когато филмът бил завършен и показан на широката публика, пристигнали първите недоволства от него. Бивши партизани твърдели, че в „Осмият” героят на Анастасов Чаплин „излага героичната борба”. А киноисториците пък намерили прототипа на „партизанина с вратовръзката”. Според тях това бил бащата на днешния популярен коментатор Иван Бакалов – Светло Бакалов, който вървял по тайните планински пътеки с пушка и чиновническа чанта в ръка. За тази чанта Бакалов-старши, който бил помощник политкомисар в отряда на Чочоолу, отнесъл в Балкана много закачки от другарите си. След победата на 9 септември 1944 г. „партизанинът с чантата” станал журналист и дълги години работил в официоза „Работническо дело”.