ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През септември е масовата беритба на семковите овошки. За да предпазите плодовете от болести по време на съхранението им, не бива да ги наранявате при беритбата. Берете ги с дръжките, за да се предотврати образуването на отвори, през които проникват гнилостните микроорганизми.
Много често плодовете се съхраняват в неподходящи условия. Това са различни помещения на частното стопанство. Най-малкото, което трябва да се направи за тях, е да се почистят и дезинфекцират. Дезинфекцията може да се извърши с варно мляко, към което се прибавя и малко меден сулфат (син камък). Варното мляко се приготвя от 2,5 кг прясно гасена вар и 50 л вода. Стелажите се измиват със содов разтвор и
се изсушават на слънце
Съществува опасност ларвите на някои неприятели като плодови оси и червеи да изпълзят и да намерят подходящи места за какавидиране - това ще увеличи тяхната плътност през следващата година.
Листата, клонките и плодовете с видими признаци на болести внимателно почистете, изнесете от градината и изгорете. Така ще се намалят зимуващите форми на струпясването, ранното и късното кафяво гниене, загниването на завръзите, ръждата и други болести. Плододавалите издънки от къпинови и малинови насаждения се почистват, изнасят или изгарят. През септември се извършват основните подготвителни мероприятия за създаването на нови овощни насаждения на единични дървета, касис, ягоди, малини. Площите, на които не е било извършено риголване, се изорават дълбоко на 25-30 см с продълбочаване до 10-15 см. Преди това се внасят органичните и минералните торове в количества, съобразени с данните от почвения анализ.
На почви с повишена киселинност (pH под 5,5) се препоръчва и внасяне на 400-500 кг/дка сатурачна вар или смлян варовик. Торовете се заорават с дълбоката оран, след което до засаждането на овощните култури се извършват още 1-2 плитки обработки (дискуване, култивиране).