BG EN

Парламентът прие окончателно промени в Закона за независимия финансов одит

Политика

Парламентът прие окончателно промени в Закона за независимия финансов одит

23868
на 04.09.2024
Парламентът прие окончателно промени в Закона за независимия финансов одит
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Парламентът прие окончателно на второ четене промени в Закона за независимия финансов одит, който вече ще се казва Закон за независимия финансов одит и изразяването на сигурност по устойчивостта.

препоръчано

Със законопроекта в българското законодателство се въвежда Директива (ЕС) 2022/2464. Целта е повишаване на информационната сигурност по отношение отчетите за устойчивостта на осъществяващите дейност в страната големи предприятия, както и на малките и на средните предприятия от обществен интерес, които не са микропредприятия, чиито ценни книжа са допуснати до търговия на регулиран пазар.

Отчетите за устойчивостта, изготвяни и публикувани от тези предприятия, ще подлежат на проверка за изразяване на ограничена или разумна степен на сигурност.

С измененията се регламентират правилата за придобиване правоспособност на регистриран одитор по устойчивостта; правата, задълженията и отговорностите на регистрираните одитори по устойчивостта; изискванията относно изпълнението на ангажименти за сигурност по устойчивостта; правилата за изграждане и функциониране на Системата за гарантиране качеството на професионалната дейност на регистрираните одитори по устойчивостта, включително за разследвания, санкции и сигнализиране за нередности. 

Квалификация на регистриран одитор по устойчивостта ще се придобива след успешно полагане на писмени изпити в следните области: нормативни изисквания и стандарти, свързани с изготвянето на годишни индивидуални и консолидирани отчети за устойчивостта; анализ на устойчивостта; процеси на наблюдение, анализ и контрол относно въпросите по устойчивостта; нормативни изисквания и стандарти за изразяване на сигурност по устойчивостта, приети от Европейската комисия. Обученията ще се провеждат от Института на дипломираните експерт-счетоводители.

Одиторско дружество, което е извършвало задължителен финансов одит на финансов отчет на предприятие от обществен интерес, се оттегля, след като е изпълнявало одиторски ангажименти по задължителен финансов одит за период от десет сумарно считани години. Това одиторско дружество не може да изпълнява одиторски ангажименти към това предприятие за период от пет последователни години от датата на оттеглянето си, приеха още депутатите.

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Бившият зам.-кмет на София Иван Василев: Има доста проблеми в Продължаваме промяната. Лена не ми е давала нареждания, защото... (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Бившият зам.-кмет на София Иван Василев: Има доста проблеми в "Продължаваме промяната". Лена не ми е давала нареждания, защото... (ВИДЕО)
ново
Днес: 56
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК