ПИК TV: Извънредно заседание на НС - депутатите обсъждат промени в Закона за местното самоуправление и електронната трудова книжка (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
НС ще заседава извънредно - депутатите започват работния ден с първо четене на промени в Закона за държавната финансова инспекция и в Закона за местното самоуправление и местната администрация.
С проекта се предлага предварително оповестяване на дневния ред за работата на Oбщинския съвет на интернет страницата на съответната община, излъчване на живо на откритите заседания на Общинския съвет и неговите комисии, създаване на публичен регистър на питанията на общинските съветници към кмета на общината, както и публичност на протоколите от заседанията на общинските съвети.
Законопроектът предвижда решенията на общинските съвети, които се вземат на открито заседание, да се приемат и с поименно гласуване, което да бъде отразявано в протоколите от заседанията.
В дневния ред на парламента е и Законопроект за ратифициране на споразумението за участие в указател, съдържащ данни за контакт с националните центрове за приемане на спешни повиквания между МВР, представлявана от дирекция "Национална система 112", която е и определеният център за приемането на спешни повиквания за България и Европейския комуникационен офис.
В дневния ред на НС за днес и е първото четене на Закона за управление на агрохранителната верига. Промените целят засилване на официалния фитосанитарен контрол, осъществяван на всички гранични контролно- пропускателни пунктове и ограничаването на възможността частни субекти да го правят по външните граници на Европейския съюз.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов заяви, че в Общинския съвет трябва да има публично поименно гласуване, но "досега в Общинските съвети действа една колективна мъгла". "През 2013 г. заради протестите и падането на тогавашния кмет във Варна Общинският съвет изведнъж стана много "благонамерен" към исканията на гражданите. И стана пример за прозрачност. Прозрачност трябва да има във всички общински съвети", заяви Костадинов. Той допълни, че парламентарната група на "Възраждане" ще подкрепи предложените промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация.
Танер Али от ДПС репликира Костадинов като отбеляза: "Искам да го попитам колко общини е управлявало "Възраждане" досега? С такъв популизъм, господин Костадинов, дини къде няма да стигнете. И искам да ви уверя, че кметовете на ДПС са едни от най-успешно управлявалите в България. Вие използвате само популизма и езика на омразата. Това до нищо няма да ви доведе".
Манол Генов от БСП "похвали" Костадинов за усърдията му като общински съветник във Варна. "Изхождайки от прозрачността за гласуването - в която и да е община да отидете, особено в малките населени места, където, ако имаш намерение да се влюбиш, те вече знаят в кого, така че хората са много добре информирани. Не казвам, че сме против философията на закона. Вие се опитахте да ни сложите в един кюп с ДПС. Но и БСП, и ДПС познават реалните проблеми в общините. Това всичко е от практиката, която през годините ние сме видяли и от която сме получили опит. Ние ще подкрепим по принцип философията на закона, ако бъдат изчистени някои неща, които за нас са фрапиращи".
Костадинов отговори: "Господин Али, откога гласът на истината стана глас на омразата? Безспорен факт е, че общините, които се контролират от ДПС, са на последните места от последните 34 години. Местата, на които "Възраждане" ходи, са места, на които вие не ходите. И ако се срещате по партийни мероприятия, които са ви докарани, ние се срещаме с хора по улиците. Вие се опитвате да разделяте нашия народ, са го противопоставяте, да насаждате страх. Това няма да ви се получи! Вече. Оядохте се, охранихте се с тежките коли. Като отидете в селата при вашите избиратели, не печелите".
"Кметовете са феодали, не бива това да се допуска! Колкото повече прозрачност, толкова по-добре за гражданите и за целия български народ", заяви Костадин Костадинов.
Закона за управление на агрохранителната верига гледаха след това депутатите на първо четене. Текстовете, внесени от Кирил Петков, бяха представени от Десислава Танева.
Електронният трудов идентификатор също бе гледан от депутатите. Той трябва да замени съществуващата до момента конвенционална трудова книжка. Текстовете представи Деница Сачева от ГЕРБ.
След приключване на пленарния ден зам.-председателят на парламента Росица Кирова обяви, че следващото заседание ще е утре от 9,00 часа.