Борбата за българщината трябва да продължи
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Здравчо Здравчев е правнук на именитата българка Райна Княгиня, ушила знамето за Априлското въстание със знаменитото послание: „Свобода или смърт”. Той е основател и на родовия комитет „Райна Княгиня” в Панагюрище. Здравчев е и председател на сдружение „Стари възрожденски потомнически родове”.
- Г-н Здравчев, какво е за вас 3-ти март?
- 3-ти март е денят на лелеяната свобода, която се предхожда от един много дълъг 100-годишен процес от борби. Като се започне от една от най-важните победи – победата за Българската екзархия (на 28 февруари 1870 г.) до победата за българската държавност, която се отвоюва на 3-и март. Датата 3-ти март е апотеоза на една борба, която за съжаление не свършва на тази дата. Но тя е паметна, защото се определят границите на нашата родина. За жалост само за част от българската нация. На този ден е поставено началото на третата българска държава.
- Като правнук на Райна Княгиня как почитате този празник?
- За нас, за цялото ни семейство, за всичките потомци на участниците в Априлското въстание това е светла дата. 3-ти март е само следствието на въстанието, на този подвиг. То е крайният политически резултат. Не бива да се забравя, че идеята за трети март е издигната от великия Георги Сава Раковски: „Свободна и независима България!”.
- Какво е усещането да сте наследници на икона като Райна Княгиня?
- Аз и моят братовчед, всички наследници носим огромна отговорност към българите. Ние трябва да запазим жив спомена за това какво е представлявала борбата за свободата на България, за българщината. Уви, тази борба трябва да продължи и днес. В момента ние отново сме изправени да се борим за запазването на първия национален идеал: „Знай свой род и език”, да защитаваме своята култура, история. Това е нашата основна задача, нещото, което правим всеки ден при срещите ни с хората, с учениците.
- Разкажете ни нещо неизвестно за жената Райна Княгиня?
- Райна Княгиня е живяла изключително скромно ...
Целият материал четете в Retro.bg