BG EN

Рекордна жега във Франция: Термометърът може да удари 40 градуса

Европа

Рекордна жега във Франция: Термометърът може да удари 40 градуса

5172
преди 1 часа
Рекордна жега във Франция: Термометърът може да удари 40 градуса
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Франция е изправена пред нова гореща вълна, като метеорологичната служба на страната обяви оранжев код за опасно време в 53 департамента от обяд в петък. Очаква се явлението да бъде леко, продължително и особено интензивно, като ще засегне голяма част от страната. Жегата вече причинява проблеми с инфраструктурата и провеждането на обществени събития, предава France24.

препоръчано

Горещата вълна, която е втората за годината във Франция, се увеличава значително – от обяд в петък към 26-те департамента, които вече бяха под наблюдение, се добавиха още 27.

Тя обхваща зоната от югозапада към североизтока на страната, като властите предупреждават за екстремни метеорологични условия. В максималните температури се покачват между 34 и 36 °C в районите от западната част на централния масив до североизточните региони, докато във Френската Ривиера и на о-в Корсика достигат петна до 38 °C. В района на Париж и Ил дьо Франс се очаква живакът да достигне 36–37 °C — стойности, които се доближават до историческите рекорди за месец юни.

Въпреки лекото понижение в събота в северните и северозападните части, от неделя се очаква ново покачване на температурите, като жегата ще се засили в цялата страна и ще се задържи до вторник. В редица райони, особено в западните региони и в централната част между реките Гарона и Лоара, температурите могат да достигнат до 40 °C.

Високите температури вече подпомагат влиянието на критичната инфраструктура. Железопътната компания SNCF отмени част от влаковете си, а държавната енергийна компания EDF предупреди, че три атомни електроцентрали могат да ограничат производството си през следващата седмица поради прегряване на водите в реките Рона и Гарона.

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Журналистът Борис Ангелов с остър коментар за провала в управлението на туризма: Лидерите не се интересуват от този сектор, оставен е на самотек (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Журналистът Борис Ангелов с остър коментар за провала в управлението на туризма: Лидерите не се интересуват от този сектор, оставен е на самотек (ВИДЕО)
ново
Днес: 74
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК