САМО В ПИК! Емил Димитров-Ревизоро скочи остро: Цачева е контра на Борисов – защо бави закона за цигарите в полза на едрите риби?
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
България е единствената държава в Европейския съюз, която няма закон за производителите на контрабандни цигари. С две думи, Миню Стайков, който е произвел според обвинението нелегални цигари и след като бе разбит завода му в Карнобат, не може да бъде съден за произвоздводството на тези цигари, но един продавач, който има в себе си 2 стека контрабандни цигари и ги продава, може да бъде съден.
Абсурдът е пълен и заради това, че прокуратурата от 20 години иска поправка в закона, но такава не се случва. Днес, когато има воля това да се случи и премиерът Бойко Борисов неколкоратно поиска такъв закон, министърът на правосъдието Цецка Цачева иска сформиране на работни групи и редица подобни неща, които не просто могат да забавят процедурата, ами я отлагат далеч във времето.
По тази тема и по горещия екшън в заводите на Стайков в Карнобат потърсихме за коментар председателят на комисията за противодействие на сивата икономика и контрабандата Емил Димитров-Ревизоро. Ето какво каза той пред медията ни за акциите срещу олигарсите и разбитите тютюневи складове.
Интервю на Гергана Ингилизова
- Г-н Димитров, какво се случва в завода на арестувания Миню Стайков и защо нямаше арести, след като видяхме как се отнесоха част от протестиращите с митничарите?
- Те отиват на проверка да си вършат работата, а скачат да ги бият! Не може да се действа така.
За да се издаде лиценз, трябва да е ясно какъв е обекта, каква акцизна стока имаш и как се контролира. Да се види има и пломби, няма ли, в реално време ли предават уредите – всичко това подлежи на проверки. Това е все едно на бензиностанция да имаш колонки и да кажеш, че някога ще ги регистрираш.
В момента, какъвто и обект да има, трябва лиценз, което означава, че подлежи на контрол. Не може да дойде контролният орган на проверка и да им скача да ги бие целия завод.
- Ръководството ли трябваше да се намеси?
- Да, шефът на завода вместо да ги успокои и да каже да се разотиват, за да си свършат инспекторите работата и да не им вземат лиценз, им казва да се бият… Какво е това?
МВР в случая няма какво да се намесва. Всеки път митничарите с полицията ще се движат и ще проверяват? В каква държава живеем?
Шефът на митниците трябва да вземе лиценза, докато не се осъществи възможност за нормален контрол. Спира се завода за един месец и се приключва.
После като дойдат и кажат, че е установен контрол и работниците вместо да се хвърлят да ги бият, да ги пазят, тогава ще работи. Работниците като искат да си пазят заплатата, трябва да си пазят лиценза. А не да се стига до саморазправи и намеса на полицията.
Собственикът на завода, който и да е и където и да е, трябва да уволни директора и всички по домова книга, които са отишли и са пречили на проверката.
- Защо се стигна тогава до това напрежение?
- Има голяма неяснота. Съдът правилно е казал, че 24 часа стигат на митниците да отидат и да проверят уредите.
Но ще дам друг пример – когато си закарате колата на сервиз я оставяте там и дори да е за една накладка, може да я държат няколко дни. Същото е и в случая – съдът е дал 24 часа, защото това е бизнес и той трябва да работи. Не дава право да се спира заводът за повече време, което е правилно. А относно вината, тя се установява след това, като се видят данните.
Ако е текъл алкохол, ще излезе митницата виновна, че е сложила пломба. Ако не е текъл, ще излезе, че не е било разумно два месеца да не работи завода.
- А каква е тази спорна тръба?
- И аз я видях, но не знам какво тече – вода ли, алкохол ли или утайки… Не е ясно, трябва органите да проверят, а не да се чудим от телевизията какво е. То може и да е някаква водна риза за охлаждане, но в крайна сметка органите ще кажат това след проверката. По телевизията такива неща не стават ясни.
- Това обаче мотив ли е да се нападат митничарите?
- Да, самият този факт е притеснителен – да дойдат контролните органи и да скачат срещу тях. Ако бяха останали без работа, щяха обаче да искат помощи. Но тези пари нали някой трябва да ги събере в държавата и тези пари идват от платени акцизи, а не от неплатени.
Утре като се пенсионират, ще искат и пенсии. Е, нали и за тях трябват пари… Като ще пречат на проверките и им вземат лиценза, ще ги викат после да дойдат. Управителят на завода и охраната трябваше да окажат съдействие, а не да затварят и да нападат проверяващите.
- Кой ще бъде санкциониран?
- Отговорност за всичко носи собственикът на завода, където и който и да е.
- Но той нали е в ареста Миню Стайков?
- Не съм сигурен, че е той. Дори и да е той, в момента с тези бурни всенародни драми и вълнения, му правят много лоша услуга. Който и да е собственикът, трябва да си въведе ред, защото той носи отговорност, когато налитат да бият и полицаи и данъчни. При това положение какво трябва да се случи – изтеглят ги и затварят завода, докато не се въведе ред. Колко ще отнеме, си зависи от тях и загубите ще са за тях… Така че нямат полза от това. Сигурен съм, че още на третия ден ще се смени ръководството и охраната, ще сложат пломби и камери навсякъде и ще молят митничарите да ги пуснат в експлоатация.
- По другата актуална тема за закона за цигарите, какво се случва?
- Дойде главният прокурор и каза, че не може да гоним само циганите, които са продали по два стека, а други да си произвеждат от години нелегално. А този, който е произвел 20 камиона да не носи отговорност.
Премиерът каза, че иска да се разкрият и затворят тези фабрики, защото това ни носи негативи, включително в чужбина и трябва да има сериозен контрол. Търсим например една голяма фабрика, която е заляла цялата страна с цигари, те са навсякъде, но още не може да я намерим. От Англия знаем, че е в пловдивско село, но не можем да я намерим. Но за да се действа, както трябва, е нужен закон и утре като ги хванем, да носят отговорност, а не да ги изпращаме с почести.
Когато беше за бежанците, премиерът дойде в парламента, Цачева беше начело и веднага го приехме. Като стане нещо с катастрофите, завишаваме санкции и наказания, няма проблем.
А когато казваме, че искаме собствениците на тези фабрики, които реално произвеждат х и са големите риби, Цачева казва, че ще прави работна комисия, ще се викат неправителствени организации, какви ли не органи, които не могат да се разберат още три мандата какво точно е нужно, и така до кога? Досега 20 години, а после още 3-4 години няма да имаме закон.
Защото трябва да бавим това, защото тя сега била решила да сменя наказателния кодекс. Премиерът каза, че иска такъв законопроект, а тя сега прави планове за 2080 година какво ще прави второто полугодие.
Но ние искаме утре, като ударим тази фабрика, която ви казвам, че търсим, да не изпращаме собственика с комплименти, а да бъде въдворен. А тя се опитва да го вкара в процедура, която кой знае кога ще стане – ще викне НПО, ще викне Лозан Панов и кой ли не, те ще вкарат какви ли не идеи и спорове и колко време ще отнеме това?
Тя си прави сметка до края на мандата да има какво значимо да работи, а ние правим сметка веднага да напълним бюджета. Както и премиерът това каза – че иска веднага да се направи това. Преди не й пречеше веднага да вкарва законите, а като опряхме до големите производители на цигари, започна да не бърза.
- Каква може да е целта?
- Целта не знам каква е, но резултатът е, че ще се забави много, да не кажем безкрайно с тези работни групи и полза от това имат производителите. И ще си караме така – хващаме ги и ги пускаме. За всичко друго Цачева е номер едно, а когато трябва да съберем парите от големите производители на цигари, почна да не бърза и се изправи и срещу премиера, и срещу главния прокурор.
Сега става така, че намерихме заводите, подготвени са за работа и имат примерно 18 от 20 машини, които чакат да дойдат, за да заработят, но понеже не са работещи, не можем да ги накажем. А то е ясно, че като имат машини за цигари, банички няма да правят, нали така? Но сме безсилни без този закон. В момента никой не следи тези машини за цигари какво се случва с тях. За незаконни машини в момента няма санкция, какво повече да говорим!
Премиерът излиза и казва, че иска този закон и да се борим, а правосъдната министърка бърза бавно и реално не можем да ги накажем - какво означава това? Излиза, че Цачева не изпълнява нарежданията на премиера и то защо – в полза на големи нелегални производители.
- Каква е практиката в ЕС?
- Навсякъде има такъв закон. Само ние нямаме и затова гоним дребните риби с продадени два стека, а този, който е произвел два или двеста камиона с цигари, е безнаказан.
- Как се получава това, след като премиерът Борисов е много категоричен на тема борба с контрабандата?
- И аз това се чудя. Той прави всичко възможно да се действа адекватно, а тя сега спира и бави тази възможност и на практика е контра на неговите заповеди да се направи бързо този закон.