СВЕТЛИ ЧЕТВЪРТЪК Е: Ето защо наричат този ден лош и какви са поверията и традициите. Честваме и Летния Никулден - прави се уникален ритуал, а жените спазват тази забрана

Акценти

СВЕТЛИ ЧЕТВЪРТЪК Е: Ето защо наричат този ден лош и какви са поверията и традициите. Честваме и Летния Никулден - прави се уникален ритуал, а жените спазват тази забрана

59384
на 09.05.2024
СВЕТЛИ ЧЕТВЪРТЪК Е: Ето защо наричат този ден лош и какви са поверията и традициите. Честваме и Летния Никулден - прави се уникален ритуал, а жените спазват тази забрана

Последвайте ни в Google News Showcase

1. На днешния ден православната църква отбелязва Светли четвъртък от Светлата седмица. Отдава се почит и се благославят светите апостоли Йоан и Яков.

препоръчано

Според народните вярвания обаче този ден е наречен „Лош“. Това е вторият ден от седемте четвъртъка до Спасовден и му се отдавало особено внимание.

Дедите и бабите ни не трябвало да вършат никаква домакинска и полска работа – да не впрягат добитък, да не перат и простират бели дрехи, защото лошо пророчество чакало реколтата – да удари градушка.

В Родопите пък на този ден се търкалят яйца. Хората се събират на поляната, като всеки носи козунак и яйца. От високо място се търкалят яйцата. Поверието е, че което яйце остане здраво, здравето ще е постоянен спътник на семейството през годината.

2. Пренасянето мощите на св. Николай Мирликийски Чудотворец - през времето на византийския император Алексий I Комнин (1081-1118 г.), мощите на свети Николай били пренесени от град Мира в град Бари, център на южноиталианската област Апулия. Там живеело многобройно гръцко население.

Светите мощи били тържествено посрещнати от епископи, свещеници и възторжения народ на 9 май 1087 г., откогато е установен днешният празник, наричан у нас "летен свети Никола".

Още от 1077 г. град Мира бил завладян от селджукските турци. Броят и благочестието на християните в този град много намалели. По същото време светителят Николай заповядал в съновидение на един благочестив свещеник от Бари да пренесе мощите му в своя град. Избрани мъже се отправили незабавно в три кораба за Мала Азия. На около два километра от тогавашния град, се намирала църквата, в която се покоили благодатните мощи на великия древен светител.

След преговори с местните християни, с благоговейна радост мощите били натоварени на един от корабите, и с тях заминали за Бари и двама от иноците при храма в Мира. През същата 1087 г. започнал строежът на прочутия храм на светителя Николай и бил завършен в 1139 г. Град Бари се превърнал в любим поклоннически град за християните от всички страни.

Този ден започнали да празнуват в Русия още през 1091 г. поради изключителното уважение всред руските християни към този благодетелен Божи угодник и за възпоменание на чудотворното спасение на удавено дете през годината, когато светите мощи били пренесени в Бари, където се пазят и досега.

На Летният Никулден не се работи, тъй като се смята, че светецът ще се разгневи и той ще накаже хората с природни бедствия. Жените не бива да шият.

На този ден се изпълнява старинният ритуал Пеперуда, който пак е свързан с молебен за дъжд. Момите в селото избират момиченце сираче - "пеперуда". Вярва се, че плача и молбите на сирачето ще накарат небесата да изпратят дъжд.

3. Събор на св. Новоселски мъченици 

4. Св. прор. Исаия

5. Св. мчк Христофор

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за неделя - Близнаците да внимават с думите, Девите да отложат деловите срещи САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за неделя - Близнаците да внимават с думите, Девите да отложат деловите срещи
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! ГЕРБ с унищожителна критика на кмета на София: Васко бре, чети и не лъжи (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК TV! ГЕРБ с унищожителна критика на кмета на София: Васко бре, чети и не лъжи (ВИДЕО)
ново
Днес: 5
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК