BG EN

СЕНЗАЦИЯ: Марсоход се натъкна на задочни доказателства за някогашен живот на Марс

Америка

СЕНЗАЦИЯ: Марсоход се натъкна на задочни доказателства за някогашен живот на Марс

17089
на 23.07.2021
СЕНЗАЦИЯ: Марсоход се натъкна на задочни доказателства за някогашен живот на Марс
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Oоказателства за древен живот може да са били изтрити от части на Марс, установи ново проучване на НАСА. Марсоходът на космическата агенция Curiosity направи изненадващото откритие, докато изследваше богати на глини утаечни скали около мястото си за кацане в кратера Гейл: бившо езеро, създадено, когато астероид e ударил Червената планета преди около 3.6 милиарда години.

препоръчано

Глината е добър указател към евентуални доказателства за живота, защото обикновено се създава, когато скалистите минерали се изветрят и изгният след контакт с вода - ключова съставка за живота. Освен това е отличен материал за съхранение на микробни вкаменелости.

Но когато Curiosity взе две проби от древно калище (седиментна скала, съдържаща глина, от петна от пресъхналото езерно корито, датирани на същото време и място - преди 3.5 милиарда години и само на 400 метра разстояние), изследователите установиха, че един пластир съдържа само половината от очакваното количество глинени минерали. Вместо това тази проба съдържа по-голямо количество железни оксиди: съединенията, които придават на Марс ръждивия му оттенък.

Екипът вярва, че виновникът за този геологичен феномен е саламура: свръхсолена вода, която е изтекла в богатите на минерали глинести слоеве и ги е дестабилизирала, отмивайки ги и изтривайки петна както от геоложкото, така и дори от биологичното минало.

"Мислехме, че след като тези слоеве глинести минерали се образуват на дъното на езерото в кратера Гейл, те остават такива, запазвайки момента във времето, в който са се образували преди милиарди години", казва в изявление водещият автор на изследването Том Бристов, изследовател в Изследователският център на НАСА Ames в Маунтин Вю, Калифорния.

"Но по-късно саламурата е разградила тези глинени минерали на някои места, по същество нулирайки онова, което знаем за скалите", добавя той.

Марсоходът завърши своя анализ, като направи пробив в слоевете на марсианската скала, преди да използва своя инструмент за химия и минералогия, известен като CheMin, за изследване на пробите, пише "Хайкомм.бг".

Мисията на Curiosity към Марс започна преди девет години, но марсоходът продължи да изучава Червената планета далеч след първоначалния си двугодишен график на живот, за да установи възможността Марс да поддържа живот. Сега той работи в сътрудничество с новия марсоход Perseverance, който кацна през февруари 2021 г. и е натоварен със събирането на проби от скали и почви за евентуално завръщане на Земята.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 29
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК