Според завистливи колеги от естрадата певецът попада в САЩ с важна шпионска мисия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През 1981 г. Бисер Киров прави истински „български вокален десант в САЩ. Нашият певец зашеметяващо спечелва Голямата награда на престижния музикален фестивал “Нийуола” в Инденпендънс. Певецът успява да се хареса на много американски организатори на концерти и няколко години след това пее по 3-4 месеца е в Щатите.
За времето това е направо сензация за неговите български колеги. Завистта към “американската връзка” на Бисер ражда слуха, че певецът е изпратен зад океана със секретна мисия от българските спецслужби. В София се говори почти открито, че Киров е „шпионин от висшия пилотаж” и мястото му в естрадата всъщност е удобна легенда за офицер от разузнаването. Повод за това става приятелството на певеца с поета Димитър Методиев (съветник на Тодор Живков). Той е автор на текстовете на много Бисерови песни. С една от тях – “Сонет” по стихове на Методиев певецът спечелва статуетката “Златният Орфей”.
Самият Бисер Киров разказва, че по онова време към пробива му в САЩ имало предубеждения и у самите американци. На един от концертите една репортерка го попитала:
- Вие сте българин?
- Да.
- И обичате руснаците?!
- Госпожице, аз обичам всички добри хора по света – и в Съветския съюз, и в САЩ, и у дома.
Успехите на Бисер в Америка още повече подхранват софийските градски легенди. В САЩ „юношата бледен” се изявява като певец и водещ на фестивални програми. На фестивала “Нийуола” отива още 2-3 пъти много добре посрещнат от американската публика. Пее бълтарски песни (на английски език), както и някои популярни руски мелодии. Бисер е българският певец, който е пял като партньор на общи концерти на много известни артисти от ранга на Енди Гиб, суперпопулярната тогава група “Комодорс” /със солист Лайнъл Ричи/ , популярните братя Озмънд, кънтри-певците Мърл Хагард, Лин Андерсън, Рей Прайс и др. Киров не се ограничава само с концертите си. Той има участия в програми на телевизията в Лос Анжелис /11 канал/, прави и записи за своя плоча в грамофонната къща “Чирчил Рекърдс”.
През втората половина на 80-те години Бисер Киров внезапно (и необяснимо за колегите си) прекратява пътуванията си до САЩ и насочва вниманието си към сцените в Германската демократична република. Където също концертира с зашеметяващ успех..