ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„След загубата на изборите БСП бе в стрес. Сега нещата обаче се възраждат и партията е в кондиция. Хората в БСП трябва да имат самочувствието, че сме направили много при управлението на Орешарски. Намирайки се в опозиция, БСП е в добра позиция да развие каузата си. Коалицията не може да продължи много. В програмата на управляващите няма амбиция. Правителството в момента е правителство на статуквото и те си купуват време. Това вече го виждат хората. Скоро говорих един познат, който гласува за управляващите. Сега ми каза, че е излъган. Това е. Хората разбират ситуацията”. Това заяви бившият лидер на БСП и настоящ евродепутат Сергей Станишев пред бТВ в неделя. Седмица по-рано президентът на Партията на европейските социалисти беше основно действащо лице по време на семинар на Столетницата в Пловдив.
Акцентирам върху активността на Станишев, защото във времето, откакто се оттегли от лидерския пост в БСП публичните му появявания са истинска рядкост. Дали с изявите си бившият лидер иска да помогне на партията си, която изпадна в тежка криза в края на управлението му, или цели да активизира поддръжниците си с цел по един или друг начин да атакува председателския пост при социалистите, към момента трудно може да се каже. Това, което е ясно е, че говоренето на Станишев издава и потвърждава дефицитът на идеи, от който страда БСП в последните години.
Времето, в което една партия е в опозиция наистина е благодатно за развиване на каузи и идеи. Затова Станишев е прав. Проблемът обаче е, че вече не е съвсем ясно, каква е каузата на БСП. Да национализира собствеността? Едва ли, при наличието на толкова много собственост по върховете на партията. Да бъде преборен капитализмът? Отдавна българските социалисти борят капитализма само по масите на семинари като този в Пловдив и не им личи да са огнетени и подтиснати от богатите. Впрочем, голяма част от богатите също се появяват на тези семинари. Да извадят България от НАТО и Европейския съюз? Това пък е още по-малко вероятно, най-малко защото ако се бореше за излизане от ЕС, Станишев щеше да се оттегли и от лидерското място в Партията на европейските социалисти.
Истината е, че БСП няма кауза, откакто каузата на Станишев, да отстрани настоящия премиер Бойко Борисов от българската политика преживя крах. Бръщолевенията за отмяна на плоския данък и борба с неолиберализма приемам като публична дъвка, която се дава на червения актив, защото ако няма и това, той може да заспи и да не се събуди. Само ще отбележа, че неолиберализъм в България не е имало никога, а приходите от прословутия плосък данък са едва 3 процента от българския бюджет. Не бива да се забравя и, че последният беше въведен именно от оглавяваното от Станишев правителство.
Изказването на Станишев е опит за надежда. Прогнозата му, че управляващата коалиция няма да издържи може и да повдига духа на червените редици, но едва ли има значение за общото състояние на БСП. Тази прогноза нито прави социалистите по-силни, нито по-годни те самите да управляват. Въпросът е иска ли предсрочни избори бившият лидер на социалистите и ако да как си представя партията си след тях? Спечелила пълно мнозинство? В управлението? В коалиция? С кой? Тези въпроси не могат да бъдат подминати, когато най-влиятелният политик в БСП повдига въпроса за нови избори само четири месеца след последния парламентарен вот. По всяка вероятност Станишев е чел всички социологически проучвания от последните месеци, в които партията му получава два пъти по-нисък резултат от ГЕРБ. Тогава въпросът е, защото са му на Станишев нови избори? За да изпадне БСП в още по-тежка опозиция? Или за да управлява с ГЕРБ? Това са двете реалистични възможности, които би имала БСП при нови избори през есента например.
Проблемите на БСП обаче не са проблеми на България. В момента геополитическата обстановка е достатъчно напрегната заради конфликтите в Украйна и в Арабския свят. Тези конфликти се развиват буквално до нас и единственият начин да излезем с минимални щети и дори с плюсове от сложната ситуация е да бъдем стабилни и като държавата и като общество. Едва ли едни предсрочни избори ще дадат резултат точно в тази посока.
Всички тези фактори насложени върху приповдигнатите изявления на Станишев са доказателство, че БСП излиза трудно от шока на загубите, които понесе през миналата година. Преди да мислят за предсрочни избори социалистите първо трябва да решат вътрешните си проблеми, а след това да са в състояние да зададат реалистична алтернативна управленска формула. Това означава, че партията трябва да каже с кого възнамерява да управлява. С ГЕРБ? С ДПС? С Реформаторския блок? Ако нямат отговори на всички тези въпроси Станишев и съмишлениците му е добре да си дадат още няколко месеца за размисъл, вместо да обикалят телевизиите и да се държат несериозно. Това поведение не помага нито на тях, нито на сложната ситуация, в която се намира България. Но все пак изборът е в техни ръце.