BG EN

Теменужка Петкова: Ще изкупуваме електрическа енергия на намалени цени, след като НЕК се издължи

ЧАС ПИК

Теменужка Петкова: Ще изкупуваме електрическа енергия на намалени цени, след като НЕК се издължи

5320
на 09.04.2015
Теменужка Петкова: Ще изкупуваме електрическа енергия на намалени цени, след като НЕК се издължи
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

 Държавата ще започне да изкупува електрическата енергия от двете американски централи на намалените цени от момента, в който НЕК издължи своите задължения към двете американски централи, които към този момент са общо 700 млн. лева. Това заяви в сутрешния блок „Денят започва” по БНТ министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя изяви надежди, това да се случи до 30 юни и каза, че до тогава ще бъде използван кредитен ресурс.

препоръчано

„НЕК не е способен със средствата, с които разполага и с паричните потоци, които постъпват в дружеството да погаси тези свои задължения. Една голяма част от задълженията, които НЕК има към двете американски електроцентрали, голяма част от тези средства ще отидат директно в „Мини Марица-изток”, тъй като двете американски централи имат задължения към „Мини Марица-изток” за въглищата, които държавните мини им доставят”, посочи министър Петкова.

По думите ѝ, цената, която НЕК плаща и е длъжен на тази цена да изкупува електрическата енергия от двете американски централи се състои от две компоненти. „Едната компонента е цена за разполагаемост, другата – цена за енергия.

Цената за разполагаемост е тази, която НЕК заплаща на двете американски централи, когато не работят, т.е те са в готовност да бъдат включени блоковете, в зависимост от потребностите, които енергийната система има в момента. Цената за енергия е тази, на която НЕК изкупува произведената електрическа енергия. Трябва да се знае, че цената за разполагаемост, т.е за да не работят централите, ние плащаме значително по-висока цена от случите, в които двете централи работят”, обясни Петкова.

Тя уточни, че в хода на преговорите са насочили усилията си към това да се достигне до цената за разполагаемост, т.е. тогава, когато централите не работят, да не плащат толкова висока цена. „За радост, успяхме да договорим такова намаление, като намалението, което успяхме да договорим с „ЕЙ И ЕС Марица-изток 1” е 14% от цената за разполагаемост.

Намалението, което договорихме с „Контур Глобал Марица Изток 3“ е 17% от цената за разполагаемост. Това споразумение ще се отрази изключително добре и това безспорно е един много положителен момент във взаимоотношенията на НЕК и двете американски електроцентрали”, допълни още министър Петкова.

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да внимават с парите, Рибите борят трудности с интуиция ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да внимават с парите, Рибите борят трудности с интуиция
ПИК TV x
Георги Харизанов пред ПИК TV: Протестите изненадаха управляващи, опозиция и президент. Бързи избори на хоризонта и позитивни резултати от ТОЛ системата (ВИДЕО) Георги Харизанов пред ПИК TV: Протестите изненадаха управляващи, опозиция и президент. Бързи избори на хоризонта и позитивни резултати от ТОЛ системата (ВИДЕО)
ново
Днес: 90
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК