ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Златото на Вълчан войвода” за втора поредна седмица оглавява класацията за най-продавани книги на издателство „Милениум“. Изключителното историко-археологическо изследване разбулва мистериите около легендарните заровени съкровища по българските земи.
На второ място е „Старият антикварен магазин“ от Чарлз Дикенс. Романът на изтъкнатия английски класик излиза за първи път на български език и ще ви запознае с историята на малката Нел Трант, която е принудена да се сблъска с нерадостната съдба на скитническия живот в индустриална Англия.
В класацията следва психологическият трилър „Мракът в сърцето ми“ на канадската писателка Ашли Одрейн, коятo пресъздава един портрет на майчинството, проблематизирайки върху най-дълбоките женски страхове, съмнения и фиксации.
В Топ 5 са още изящното издание „Събрано“ от Христо Фотев и кулинарната библия „Бай Данчо: Всички мои рецепти“.
1. "Златото на Вълчан войвода”, Галина Иванова. Казват, че българите ходят върху злато. Заради изобилието от златни находища и златоносни реки, но и заради богатите древни култури, обитавали нашите земи и оставили своите „златни“ следи в културните ни пластове. България е истинско съкровище - за историци, археолози, културолози и приключенци, но също така и за иманяри, малджии, търсачи на заровено имане. Легендите за затрупани светове и богатства у нас са много, но кои са истина и кои – мистификация? Къде има реални находки, колко от тях са вече изровени и колко - потулени или направо „засекретени“ заради политико-икономическата конюнктура? Чрез сериозна историческа фактология, научни изследвания, автентични свидетелства и многобройни документи настоящата книга осветлява редица въпроси като:
Какви богатства се търсят у нас, какво е намерено и кое още не?
Каква е скритата сила в Панагюрското златно съкровище и къде е то сега?
Какво знаем за подземните градове на атлантите по нашите земи?
Какво крие гробницата на богинята Бастет?
Кой всъщност е Вълчан войвода и къде са съкровищата му?
Каква е съдбата на царските богатства след падането на България под османско робство?
Кои безценни родни артефакти са у частни колекционери или в чужди музеи?
Каква е структурата на съвременното българско иманярство и може ли държавата да противодейства на мафията?
2. „Старият антикварен магазин“, Чарлз Дикенс. Сюжетът на романа запознава читателя с малката Нел и нейния дядо, които живеят и се препитават в скромен антикварен магазин в покрайнините на Лондон. Заради безразсъдството на стареца обаче двамата губят дома си и са принудени да поемат по пътя на скитническия живот в индустриална Англия. Невръстната Нел отрано се сблъсква с враждебността на заобикалящия я свят и постепенно съзрява, докато се справя с всевъзможни изненади и трудности. В това принудително пътешествие тя открива различните лица на действителността – и ужасните, и очарователните, а читателят се потапя в неимоверно пълнокръвна картина на епохата и попада сред паноптикум от автентични сцени и образи. Постоянна битка в романа си дават сантименталността и чистата радост, от една страна, срещу цинизма и вулгарната безпринципност на настъпващото „ново“ време, от друга. Вездесъщият автор обаче не заема страна в този конфликт, а оставя събитията да следват естествения ход на живота. „Старият антикварен магазин“ е последният непревеждан досега на български роман на Дикенс. Макар и сравнително ранна, творбата носи всички най-добри качества на Дикенсовото творчество. Или както пише известен тогавашен колумнист: „Това е чудодеен балсам за всички сърца, изпълнени с гняв или със скръб“.
3. „Мракът в сърцето ми“, Ашли Одрейн. Блайд Конър е уверена, че е готова да бъде любяща и грижовна майка за дъщеря си Вайълет – истинска майка за пример, каквато самата тя никога не е имала. Но докато се грижи за нея с цялата си любов, осъзнава, че момиченцето й съвсем не е като другите деца. Каква е истината? Въобразява ли си Блайд? Нещастни случаи ли са загадъчните събития в семейството й? Сладка мъка или мъчителна сладост ще е майчинството й, към което е пристъпила с такова трепетно очакване? „Мракът в сърцето ми“ е спиращо дъха четиво за най-дълбоките женски страхове, за тъмната страна на майчинството, за съмненията и фиксациите, на които никой не подозира, че е способен. Напрегнат психологически трилър, който поставя на изпитание всичко, което знаем за семейството, и повдига въпроса можем ли и доколко трябва да вярваме на инстинктите си. Ашли Одрейн танцува по ръба на хоръра, като съчетава в романа си елементи от „Бебето на Розмари“ от Айра Левин, „Трябва да поговорим за Кевин“ от Лайънъл Шривър и „Момичето от влака“ на Паула Хоукинс. Книгата й е най-искреният и реален портрет на майчинството, който досега някой е посмявал да обрисува, а темите, които повдига, ще продължат да владеят мислите ви дълго след като затворите последната страница.
4. „Събрано“, Христо Фотев. Христо Фотев (25.03.1934 – 27.07.2002 г.) е не просто един от най-даровитите ни и лирични поети, но е истинско явление в изящната ни словесност. За мнозина творчеството му е еманация на представата за поетична стихия, а самият той - синоним на понятия като „море“, „любов“ и „Бургас“. Още дебютната му стихосбирка “Баладично пътуване” (1961 г.) му отрежда почетно място сред галерията с шедьоврите на любовната ни поезия, а всичките му по-късни творби са обвити в ненадминат бохемско-романтичен ореол. Биографията му е пълна с парадоксални обрати – роден в Истанбул, живял в бежанската махала на Бургас, плавал с риболовен кораб, работил като художник в стенописно ателие и като редактор на фабрична многотиражка, а след това - вече като член на СБП - става драматург на бургаския театър “Адриана Будевска” и главен редактор на литературния алманах “Море”. Автор е още на стихосбирките „Лирика“ (1965), „Обещание за поезия”, „Литургия за делфините”, „Спомен за един живот”, „Венецианска нощ“ и „Словесен пейзаж”. Удостоен е неколкократно с Литературната награда на Бургас и с приза “Златен Пегас”, а посмъртно на името му е учредена Национална награда за поезия, връчвана на рождения ден на поета. Настоящият том събира всичките му творби, дори онези, които не са били включвани в книжни сбирки, а са били публикувани единствено в периодичния печат.
5. „Бай Данчо: Всички мои рецепти“, Йордан Стоичков. „Всички мои рецепти“ събира на едно място цялото кулинарно богатство на Йордан Стоичков, известен като главния готвач на бившия Първи. В него ще намерите повече от 300 от най-изисканите авторски рецепти, изпитани през годините от Бай Данчо, но едновременно с това и съобразени с модерните тенденции и технологии, които ще намерите във всяка съвременна кухня.
За улеснение на читателя чудните гозби в книгата са подредени в раздели – Салати, Супи и чорби, Предястия, Постни ястия, Ястия с: Риба, Птиче, Агнешко, със Свинско, Телешко месо, Кайма и Дивеч, Баници, качамаци и каши, Сосове и маринати и Десерти.
Книгите на издателство „Милениум“ може да поръчате на тел.: 02/879 40 06 (в делничните дни, от 9 до 16 ч.), на e-mail: [email protected] или на сайта www.milleniumbg.eu. При заявка през сайта ползвате 10% отстъпка от цената. Може да откриете заглавията в книжарската мрежа, както и на столичните адреси – бул. „Княгиня Мария Луиза“ №92 и във фирмената книжарница „Милениум“ на адрес ул. „Цар Шишман“ №18.