BG EN

Финландия ще съхранява ядрени отпадъци за 100 000 години

СВЕТЪТ ДНЕС

Финландия ще съхранява ядрени отпадъци за 100 000 години

7362
на 12.11.2015
Финландия ще съхранява ядрени отпадъци за 100 000 години
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Финландското правителство одобри построяването на първото в света хранилище, което ще позволява складиране на ядрени отпадъци за 100 000 години. Цената на проекта е 3,5 млрд. евро.

препоръчано

Подземните тунели, в които използван радиоактивен материал ще бъде съхраняван, са дълбоки между 400 и 450 метра и се намират в близост до атомната електроцентрала „Олкилуото“ в западната част на страната. Катакомбите са конструирани така, че да може да се изследва влиянието на отпадъците върху подпочвените процеси през идните хилядолетията, докато радиоактивността им намалее.

Подобен проект е на път да се осъществи и в Швеция, където финалното позволение за създаването на такова сметище все още не е дадено. Методът на съхранение включва капсуловане на използваното гориво в медни контейнери и поставянето им в дълбоки дупки в скалите, които после биват запечатвани с бетонитна глина – вулканинча пепел, която увеличава обема си, когато е смесена с вода.

Някои експерти предупреждават, че евентуален нов ледников период може да доведе до замръзване на почвата, която да достигне 800 метра под земята. Според представители на компанията „Posiva”, ангажирана със строежа на депото, плановете включват постоянно наблюдение и преместване на медните капсули при нужда. 

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
Георги Рачев пред ПИК TV: Затопляне, валежи и наднормени температури в края на януари (ВИДЕО) Георги Рачев пред ПИК TV: Затопляне, валежи и наднормени температури в края на януари (ВИДЕО)
ново
Днес: 63
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК