ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Призовавам политическите партии в Македония да се придържат към договора от Пържино, заяви днес еврокомисарят по разширяването на ЕС Йоханес Хан по време на пресконференция.
На нея той отдели значително време на неуспешните политически преговори в петък в Скопие, когато беше провален част от договора по отношение на изискването изборите в страната да се проведат на 24 април. Еврокомисарят потвърди, че датата 5 юни е била обсъждана в петък като възможна за провеждането на вота. Той заяви също, че е много важно изборите в страната да се проведат според европейските стандарти, като по този начин ще се потвърди надеждността на Македония.
„Това е важно и за да има следваща стъпка за убеждаването на нашите държави членки за започване на преговори“, каза Хан. „Това, което е важно за страната и то не само за нея, а и на много държави от Западните Балкани, е да оставим черно-белият подход. В демокрацията са необходими компромиси и те не са нещо лошо“, каза Хан. По отношение на мигрантския поток еврокомисарят заяви, че ако някои държави от Европа затворят границите си, то това може да се отрази и на Скопие. „Има много въпроси, на които трябва да се обърне цялостно внимание от страна на властта, но и от страна на опозицията в парламента, и затова призовавам всички да се договорят за дата на изборите“, допълни той.
В петък четиримата политически лидери - премиерът и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, Зоран Заев от СДСМ, Али Ахмети от ДСИ и Мендух Тачи от ДПА не постигнаха съгласие за провеждането на предсрочни парламентарни избори на 24-ти април. Груевски твръди, че само Заев е бил против провеждането на вота. "Заев може да съществува и да бъде актуален само в условия на криза", каза Груевски след 7-часовите преговори. Зоран Заев е категорично против провеждането на изборите, ако в страната "няма свободни медии и не се изчисти избирателния списък".
"Ще продължим борбата за създаване на условия за честни и демократични избори, за свободна и демократична Македония", се казва в съобщението, което разпространиха вчера от СДСМ. /МИА и


