ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Онова за 800-те дни беше един от моите най-големи грехове. И все още се питам защо го казах. . ." Това е тъжната равносметка на Симеон Сакскобургготски - единственият монарх, влязъл в ролята и на министър-председател. От четири години Негово Величество, както го наричат почитателите му, стои далеч от политиката, но това не значи, че не се интересува от случващото се в България. Коментарите му обаче са пестеливи, а съветите му се изчерпват с лаконичното: „Когато му дойде времето”.
„Сега отново съм старият полуоглупял цар”, пошегува се в интервю дни преди 76-ия си рожден Какскобургготски, защото знае, че не е вярно. Останал за втори път владетел без царство – първия, след като през 1946 г. трябва принудително да напусне България, втория – след оттеглянето му от лидерския пост в НДСВ, днес се чувства по-свободен от всякога и може да прави нещата по свой начин, Затова продължава да кани, „един по един”, “едни и други” в своя дворец във Врана, в околностите на София, „където нещата се обсъждат по-добре, отколкото чрез медиите”. От своя емоционален трон Сакскобургготски зашива малко по малко скъсаните места в българската политика. Като сръчен шивач. За да може костюмът поне да изглежда добре.
101 топовни салюта
На 16 юни 1937 г. 101 топовни салюта известяват раждането на престолонаследника княз Симеон Търновски. Порвородният син на цар Борис ІІІ и царица Йоанна Савойска предизвикава огромна радост сред населението, а през следващите месеци новородените Симеончовци бият рекорд. На снимката Симеон Втори е в ръцете на майка си. Малката госпожица е сестра му Мария-Луиза.
Последни дни
1943 г. Н.В.Цар Борис III държи за ръка сина си Симеон на излизане от “Св. Александър Невски” след литургия на Петдесетница. Месец и половина по-късно след среща с Хитлер той е покосен от инфаркт. Двамата провеждат разговор в един бункер в гората Гьорлиц Борис ІІІ отказва (безуспешно) неговата страна да се присъедини към страните от Оста. Няколко дни по-късно – на 28 август, умира от сърце, а 6-годишният му син наследява трона.
Кадет Рилски
През 1958г. българският монарх в изгнание Симеон Сакскобургготски завършва военния колеж Вали Форж в САЩ под името кадет Рилски. След това се завръща в Испания и започва да се занимава с бизнес в няколко международни компании. Поддържа Царска канцелария в Мадрид, която управлява взаимоотношенията му с българската емиграция и европейските монархически дворове.
Менделсон
През 1962г. Цар Симеон II се жени за Маргарита Гомес-Асебо-и-Сехела, дъщеря на маркиз, роднина на испанското кралско семейство. Преди двамата да се венчаят, се носят слухове за други негови авантюри - с югославска коронована особа и с една от принцесите на шведския кралски двор – Дезире.
Завръщане в родината
След 50-годишно изграние през 1996 г. Симеон Втори се завръща в родината си България. Стотици хиляди хора с цветя, знамена и плакати с лика на царя като дете блокират София.
Царят премиер
След проведени парламентарни избори на 24 юли 2001 г., на които новосъздаденото Национално движене Симеон Втори печели пълна победа, Сакскобургготски е избран за министър-председател на България. Испанската кралска двойка крал Хуан Карлос и кралица София на посещение във "Врана" през май 2003 г.
Голямата фамилия
Огромната фамилия на Симеон Сакскобургготски се събра за първи път за 70-годишния му юбилей в София. На празника пристигнаха синовете му Кардам, Кирил, Кубрат и Константин-Асен със семействата си.
Тук е и княгиня Калина с най-малкия член на фамилията – Симеон-Хасан.
Със Симеон-Хасан
Най-малкият член на царската фамилия Симеон-Хасан е любимец на дядо си. През март 6-годишният син на княгиня Калина получи официално българско гражданство.