ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Цената на хляба няма да се повишава след Нова година, но за Коледа ще ядем по-скъпи пържоли. Това заяви министърът на земеделието и храните Димитър Греков, съобщи "Фокус".
По думите му зърнената реколта тази година е изключително добра. Цените на пазара са спокойни и няма основания производителите да вдигат цената на хляба.
Цената на хлебната пшеница вече е 370 лева на тон, без ДДС, а цената на слънчогледа е скочила на 600 лева на тон. Затова нямаме основание да се оплакваме от добивите тази година, нито от цените, нито от качеството на продукцията, смята земеделският министър.
Въпреки повишението на цената на пшеницата, то няма да повлияе върху цената на хляба, добави министър Греков.
И за Коледа и за Нова година ще ядем български плодове и зеленчуци, каза още земеделският министър.
Има 5 процента ръст на производството на свинско месо, което ще оскъпи пържолите за коледните и новогодишните празници. 25% от месото на пазара ще бъде със сигурност българско, каза Греков. В някои случаи българската стока е по-скъпа, но качеството и е гарантирано, добави той. Затова нека хората не се плашат от по-високите цени. "На пазара всеки може да избира дали да яде българско, или вносно месо", каза министърът. По думите му, цената на вносното месо е по-ниска, тъй като дотациите в ЕС са по-високи.


