ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Истанбулската конвенция е конвенция, която се бори с насилието. Тя цели да защити онези лица, които се намират в криза - семейни и личностни. Това заяви пред БНТ доц. Боряна Мусева, преподавател по международно право в Софийския университет.
"Онова, което притеснява обществото, не е предмет на уредба в тази конвенция. Тя е приета в рамките на Съвета на Европа и е резултат от дългогодишен дебат, от множество проучвания, които са доказали, че жените са обект на физически, психически и сексуален тормоз", допълни тя.
"Според мен няколко неща са важни. От една страна трябва да се прецени неясни становища в конвенцията, които трябва да се види как ще бъдат приети в българската правна система". Това заяви на свой ред преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова и допълни: "Моето лично мнение е, че това, че се създават нови понятия, ще се разширят понятията за защитени от насилие. Например - лица от един и същи пол, които могат да бъдат жертви на насилие и също се нуждаят от защита. Ще има доста ангажименти от гледна точка на държавата - защитените кризисни центрове за бежанците например".
"Наистина става дума за насилие, а не за "отваряне" на юридически вратички... Нестереотипните роли на пола сме разглеждали дори по времето на комунизма. Например - жената кранист", коментира доц. Мусева.
"Жертвите на насилие могат да бъдат както мъже, така и жени, така и деца. Преводът на конвенцията, с която боравим в момента, е неофициален. Трябва да бъде преведен и обяснителният доклад. Така ще видим основанията, препращащи към еднополовите партньорства. Това трябва да бъде начало за разумен дебат и тези хора да получат своята защита", заяви на свой ред доц. Киселова. Според нея в конвенцията действително става дума за втори пол и затова дебатите в случая са наложителни.
Доц. Мусева отбеляза, че в българското общество има "дефицит на толерантност" и това трябва да е основният акцент, когато става дума за разглеждане на Истанбулската конвенция.