Водени от Костов, "демократичната общност" се устреми към нова загуба в битката за президент

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Преди ден, както стана известно, маргинализирани вече представители на дясното политическо пространство у нас се събраха пак да бабуват за своя евентуална единна президентска кандидатура.
В понеделник, 16 юни, на Кръгла маса по темата „Президентските избори 2026: Демократичната общност по пътя към победа седнаха Иван Костов, Екатерина Михайлова, проф. Веселин Методиев, политици от трите формации - ДСБ, "Да, България" и ПП, както и др. общественици, социолози и политолози.
Пак, защото същите тези хора от "деловия президиум" вдясно на предишния вот за държавен глава излъчиха Лозан Панов и се видя каква я свършиха и колко подкрепа събра бившият председател на ВКС. Още по-преди - през 2006 г., пак те номинираха блестящия юрист Неделчо Беронов за кандидат-президент и съсипаха, колкото можаха, имиджа на добрия професионалист, пише в свой анализ за "Епицентър" Аделина Делийска.
Припомням, че на изборите за президент през 2021 година на първия тур кандидатпрезидентската двойка Лозан Панов и Мария Касимова-Моасе спечелиха едва 1.89% /792 бюлетини/ от гласовете на българите, изпълнили своето конституционно задължение да гласуват.
Зад Лозан Панов тогава застана лично Иван Костов и публично обяви: "Лозан Панов е моят представител на тези избори".
През 2006 г. почти със същите думи Командира представи Беронов и сините пак претърпяха загуба.
Прави впечатление, че и в двата посочени тук примера се издигаха хора, които са чудесни професионалисти в своите области, но практически неразпознаваеми от повечето гласуващи. На практика предложенията на самоопределящите се като десни кандидати за президенти, наляха вода в мелницата на левите предложения и така през 2006 г. десните направиха услуга на левия президент Георги Първанов, а през 2021 г. на подкрепения от БСП Румен Радев.
Та не знам с какви очи сега същите десни кадровици, които назад във времето "бабуваха" неуспешно и за други национални кандитати за обществено-политически постове, които така и не се окъпаха във всенародната любов, пак се натрапват да предлагат кандидати!
Честно казано, предложенията им в София, Пловдив и още няколко от големите ни градове, на общинско ниво като че повече хващат дикиш, тъй като за тях гласуват предимно теснопартийни симпатизанти, докато останалите избиратели просто тънат в апатията си и не си правят труда да гласуват.
Организатори на форума вчера бяха "старите кучета" в политиката от ДСБ, поради което и той беше открит от настоящия председател на Иван-Костовата партия Атанас Атанасов:
"Събираме се по важен политически повод – предстоящите президентски избори. Демократичната общност е длъжна пред българското общество и трябва да дадем краен резултат с победа. Ще си позволя цитат от Библията: "Има време за разпиляване на камъни, има време за събиране на камъни". Дълго време бяхме разпилени, с различни интереси. Сега е време да се съберем всички заедно и да започнем подготовка за предстоящите президентски избори. Те са изключително важни", обяви в началото на събитието той и поясни обстоятелствено необходимостта от единна кандидатура.
Неговият предшественик и създател на ДСБ Иван Костов предупреди, че големият риск на президентските избори е пропутинските сили да изберат отново президент на страната, което ще бъде изключително тежък удар върху политическия ни живот, върху политическия дебат. "Виждате колко активно президентът Румен Радев задава тона на политическия дебат в България, и то фалшив тон, но това е, което обществото следва", коментира Костов. И добави, че президентската трибуна е толкова висока, че дава възможност да се влияе силно на общественото мнение. По думите му, ако отново има президент като Радев, ще има тежка щета върху политическата ориентация на страната.
Според проф. Веселин Методиев, бивш зам.-председател на ДСБ, партиите, ако има предварителен вот, трябва да гарантират поне по четири човека в секция. Той посъветва също достойно да се понасят както победата, така и загубата.
Проф. Екатерина Михайлова, настоящ преподавател в НБУ, бивш председател на НС и "дясна ръка" на Командира, този дебат не бил нито рано, нито късно. "Бих казала, че е съвсем навреме", каза тя и добави, че това прави нещата по-трудни и сложни, защото очакванията са големи, а рисковете те да не се удовлетворят са "потенциално възможни".
Права е, потенциално е напълно възможно гореизброените кадровици пак да излъчат "ялова" кандидатура за "Дондуков" 2 и дори да съберат под 1 процент от "народната любов" край урните догодина.