САМО В ПИК! Проф. Емил Ботев с ексклузивен коментар за новите трусове на Балканите! Земетресенията в Гърция и Македония може се отразят на по-чувствителните
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Професор Емил Ботев, ръководител на департамент "Сеизмология" към БАН, коментира ексклузивно и първо пред ПИК, че няма никаква причина хората у нас да се притесняват след трусовете в Гърция и Македония.
"Нека да обясня нещо. Дори само на няколко километра, примерно на двадесет или тридесет километра, не може да се прогнозира поява на ново сеизмично огнище или засилване на сеизмична активност. Така както стана в Италия - само за няколко месеца с 30 километра разлика станаха земетресения от 6 по Рихтер и по-силнии. Дори ако говорим за много силни земетресения, примерно по-големи от 6 и дори на 30-40 километра разстояние едно от друго, дори и те не могат да се прогнозират достатъчно точно. А камо ли да се прави прогнози за 300-400 метра едно от друго, както вие искате.Това е невъзможно и никъде не се прави по света. Особено като става дума за слаби земетресения с магнитуд между 4 и 5. А тези, като това в Македония от три и нещо се водят много слаби”, обясни пред ПИК спецът по колебанията на земната кора.
Той допълни, че много слабите трусове от три и нещо по Рихтер по никакъв начин не могат да доведат до въздействие върху повърхността. Те имат въздействие само върху високочувствителната и честотна апаратура на човешкия мозък.
„Искам да успокоя гражданите, че няма данни за притеснение след слабите трусове в съседни нам страни. На територията на България годишно стават около 1000 микроземетресения с магнитуд под 6. Те само уточняват рамките на микрогенезиса в едно огнище, но нищо повече. За съжаление земните недра са най-недостъпната сфера от средата, в която живеем. В кръга на шегата ще си позволя да кажа, че по-скоро ще изясним какво става с луната, отколкото какво става в дълбоките повърхности", коментира професорът.
И вече сериозно обясни, че при нас са ставали земетресения с магнитуд 7 в миналия век, стигали са дори до 7,8. „Това значи, че ние отдавна сме си освободили и разтоварили напреженията, трупани със столетия. При нас движенията на повърхността са много слаби в сравнение с тези, които регистрираме най-вече в Южна Гърция, Адриатика, в Турция. А също и Вранча”, поясни сеизмологът.