ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Любопитна новост в дерматологията са случаите на кожно раздразнение и възпаление, причинени от популярната в Мексико бира с лайм /цитрусов хибрид, подобен на лимон.
Преди да се пие, тази бира се разклаща силно, за да се смесят вкусовете. Но, ако човек е на слънце и при разклащането капки от питието попаднат върху кожата му, по нея доста бързо се образуват червени петна. Така възниква състояние, известно като мексикански бирен дерматит. За този вид алергия е виновно вещество, съдържащо се в лайма.
Клинични наблюдения показват, че когато на слънце човек се полее с бира, без да е добавен към нея лимон, алергия не настъпва. Така, че няма опасност от шуменски или пирински бирен дерматит. Друг проблем, който напоследък се дискутира, е - провокират ли рак парабените.
Става дума за синтетични консерванти, чието име е съкращение от пара-хидрокси бензоена киселина. Използват се главно заради антибактериалното и противогъбичното си действие, предпазващо от развала различни продукти.
Освен, че са ефективни, парабените са евтини и се влагат в огромен брой средства за разкрасяване. - кремове, маски, лосиони, шампоани и т.н. Консервиращите съставки бяха набедени за канцерогенни след съобщенията на британската молекулярна биоложка Филипа Дарбре. Тя твърдеше, че въпросните съединения водят до поява на тумори. Според други проучвания само стабилните, неразградими молекули на парабените носят известна опасност за тъканите. Неотдавна международен научен екип сравни резултатите от 59 изследвания.
Последното становище на специалистите е, че няма причинно-следствена връзка между парабенитите и рака на млечната жлеза. Количество на тези съставки в козметичните продукти е минимално и най-често въздействието им е краткотрайно /например, в паста за зъби, почистващ гел, пяна за бръснене и др.
При това положение парабените не биха могли да бъдат толкова зловредни. Има и пасивен стрес Според американската психоложка проф. Елейн Хатфийлд от Хавайския университет, по време на общуване хората се адаптират към събеседниците си. Мнозина автоматично повтарят и синхронизират движенията си с тези на човека, с когото разговарят. При това бързо започват да подражават на чуждите гласове или изражения на лицето и тялото. По този механизъм човек лесно усвоява емоциите на други хора и рискува, без да иска, да се натовари с проблеми, които не са негови.
Съпреживяването на негативните чувства, особено ако те са възникнали първоначално у близък човек, може да се превърне в депресия. Всичко това в медицината е описано като пасивен или вторичен стрес.Проучвания сочат, че той се среща по-често при жените, тъй като по природа са по-състрадателни. Начин да се спасите от пасивното усвояване на чуждата потиснатост и чуждите душевни терзания е да избягвате слушането на тъжни изповеди и да се стремите към общуване с хора, които са лъчезарни и оптимистично настроени.