ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пролетта дойде, с нея и едно задължение – трябва да се погрижим за красотата и реда в нашия двор. В днешния брой ще поговорим за домашната косачка за трева. Това е един колкото и прост на пръв поглед електроуред, толкова и прецизен за поддържане. Прецизен, казвам, защото ако полагаме необходимите грижи за него след работа, ще можем дълго време да го експлоатираме.
Обикновено домашните косачки са с малка мощност – около 1000 вата – и са пригодени за косене на по-малки площи. Те са на колелца, които могат да се регулират, т.е. да се повдига и сваля самата машина и по такъв начин да определим височината на косене. Ако дворът ни е добре поддържан, тогава няма никакъв проблем с подобна машинка да се грижим за него. Но ако теренът е неравен и особено ако имаме съжителство на къртици и слепи кучета, тогава работата става трудна. Често пъти неравният терен е причина режещият нож на машината да се удря в земята или камъчета, изровени от къртиците. Вследствие на големите обороти съприкосновението с най-малкото камъче води до затъпяване на ножа, чупене на корпуса и прегряване на двигателя.
При по-елементарните косачки ножът е захванат с гайка към една пластмасова шайба, монтирана върху оста на мотора. Вследствие на честите удари той се откъсва от шайбата и практически машината става неизползваема. Липсата на пазара на резервни части ни кара да я побългарим. В случая аз правя точно това: пробивам ножа с бормашина и след това го занитвам към пластмасовата шайба, за да не може да превърта.
Това обаче е временно решение на проблема и ако искаме да го избегнем завинаги, просто отиваме в магазина и си купуваме нова.