Бялото злато дава нови сили на тялото
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Кристалната сол, която се добива в Хималаите се смята най-чистата на планетата. От друга страна в състава й има много повече полезни вещества, отколкото в обикновената сол. Експерти разказват, че хималайската подправка се е появила преди повече от 250 милиона години. Можете да я познаете по характерния розов цвят, който се дължи на наличието на много желязо в състава й. По-важното е обаче, че в нея има доста по-малко натрий, което означава, че кара клетките ни да се пълнят с вода. В същото време се отделят йони. Те пък са незаменими за много от жизнените процеси в тялото като например поддържат осмотичното налягане в клетките, стабилизират белтъчните разтвори, участват в поддържането на киселинно-алкалното равновесие.
Ако се притеснявате, че въпросната сол се добива от земята и може да бъде опасна за здравето заради различни замърсявания, лъжете се. Тя се изкопава, измива се на ръка и се оставя да съхне на слънце.
Но бялото злато от сърцето на Хималаите не е само добавка към храната. От векове насам има стотици рецепти за лечение с него. Смята се, че подсилва и други лекарства, защото успява да съхрани енергията на слънчевите лъчи. Съставът й пък ни дава 84 минерала. Учените са установили, че във всеки грам от нея има елементи, които са под номера от 31 до 94 в периодичната таблица. Намерени са още няколко полезни комбинации. Единственото, което го няма в хималайската сол е йодът. Но останалите вещества подобряват работата на тялото ни многократно. На първо място стимулира дейността на нервните клетки и подобрява процеса на пренасяне на информация,
укрепва на кръвоносните съдове и нормализира на кръвното. Ако имате заболявания на кожната или дихателната система, хималайската сол може да ви помогне. Най-важното е, че подобрява клетъчния метаболизъм. А това значи само едно – по-бързо, по-лесно и по-пълно усвояване на всички лекарства и хранителни добавки. Тази подправка е жизненоважна за хората над средната възраст, защото блокира развитието на остеопорозата. Бременните също трябва да взимат повечко от нея, защото тя подобрява състава на амниотичната течност.
Не бива да се притеснявате напълно да заместите натриевия хлорид с хималайска сол. Тя може да се ползва и за почистване на синусите, гаргара, промивки на устната кухина. Лекари дори споделят, че има положителен ефект и при язва, възпаления на венците. Много жени си правят и маски за лице от нея. Ако искате да прочистите цялата си кожа, направете си вана с хималайска сол.
Натриевият хлорид убива бавно
Обикновената готварска сол, която се продава в магазините е вредна, твърдят от години лекарите. Напоследък тя е определяна дори като бялата смърт. В България този проблем е още по-сериозен, защото всеки от нас яде до 3 пъти повече сол от допустимите 5 г на ден. Основният дял от количеството се приема с колбасите, луканките, сирената и туршиите. Доказано е, че натриевият хлорид води до хипертония. И това е най-малката последица, с която можете да се измъкнете от ежедневното ядене на сол. Натрият в молекулата на подправката кара тялото ни задържа вода, а това води до свръхнатоварване на бъбреците. Голям е и рискът от развитие на сърдечно-съдови заболявания, както и диабет. Не може да се пренебрегне и опасността от създаване на тумори.
Солта задържа водата основно в мускулните клетки. Така те стават неестествено големи. За всеки грам бяла подправка, в тялото ни остават още 23 грама вода. А това води до едно от най-коварните дефекти по тялото – целулита.
През цялото време обаче нашият организъм се опитва да се освободи от солта. И я отлага на единствените възможни места - ставите, кръвоносните съдове и органите. Неминуемо, след няколко години идват и диагнозите – подагра, артрит, камъни в бъбреците. Въпреки това не можем да живеем без нея, защото тя помага за всички водни процеси в тялото ни.